środa, 27 czerwca 2012

Nauka skakania

"Skoki przez przeszkody mogą wykonywać jeźdźcy, którzy wyrobili sobie pewny dosiad po płaskim terenie. Potrafią zachować pełną równowagę, mają całkowitą kontrolę nad wierzchowcem i doskonale opanowaną jazdę galopem po kołach i zakrętach."

PODSTAWOWA WIEDZA
Na początku może Wam się wydawać, że tracicie równowagę w momencie, gdy koń się odbija. To prowadzi do popularnego błędu, zwanego "szyjnym podpieraniem"-kiedy zwierzę mocno odbija się przed przeszkodą, jeździec tracąc równowagę, podpiera się kciukami bądź całymi dłońmi o nasadę szyji. Grozi to nie tylko połamaniem kciuków, działa także ograniczająco na konia, zwłaszcza podczas pokonywania dużych przeszkód.

PIĘĆ FAZ SKOKU
Cały proces skakania dzieli się na pięćfaz, z których każda musi być wykonana poprawnie, aby koń wraz z jeźdźcem wdobrze wykonał zadanie. Te fazy to: najazd, odbicie, lot, lądowanie i odjazd.

1. NAJAZD
    Nowicjusz powinien zdecydować się na prostą drogę, celującą w sam środek przeszkody. Bardziej zaawansowani są w stanie wykonać skok, najeżdżając ze skrętu lub pod kątem. Musicie umieć ocenić, którędy najwygodniej podjechać, a jeśli wymaga to skrętu, to musicie zrobić go na tyle wcześnie, by koń w momencie najazdu był w pełnej równowadze. Zachowujcie pozycję wyprostowaną, prowadząc konia łydkami. Zbliżajcie się w sposób rytmiczny, nie przyspieszając w ostatniej chwili. Na podstawie prędkości, powinniście potrafić ocenić w którym miejscu nastąpi odbicie. Niezwykle ważne jest, byście w tym momencie mieli odpowiedni dosiad. Zapewni Wam to odpowiedni najazd, pierwszy krok do wykonania dobrego skoku.


2. ODBICIE
    Prawidłowo wykonane odbicie jest efektem dobrego najzadu. Jeździec powinien przyjąć skokową pozycję (tzw. półsiad), by umożliwić koniowi łatwiejsze wybicie. Tutaj najczęściej popełniane są dwa błędy. Pierwszy polega na tym, że jeździec "wybija się" zanim uczyni to koń. A drugi polega na zbyt długim pozostawaniu w siodle, co prowadzi do szarpnięcia za wodze, gdy jeździec próbuje odzyskać równowagę trzymając się wodzy.


3. LOT
    Bezpośrednio po odbiciu koń osiąga trzecią fazę skoku, czyli lot. Jest to moment w którym, całe ciało konia znajduje się w powietrzu. Grzbiet zwierzęcia wygięty jest w łuk, a nogi podkurczone.









4. LĄDOWANIE
    Koń prostuje przednie kończyny i wyciąga je przed siebie. Jedno z kopyt styka się z ziemią o ułamek sekundy szybciej. Głowa i szyja są uniesione, aby utrzymać równowagę poprzez odciążenie przedniej części ciała przed lądowaniem zadu. 



5. ODJAZD
    Po lądowaniu tylne kończyny znajdują się równo pod ciałem i kiedy zwierzę oddala się od przeszkody, trzeba jak najszybciej ustabilizować jego ruch. Jeździec stara się, by oboje szybko uzyskali odpowiednią pozycję do wykonania kolejnego skoku.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz